Doubravice – Čertovy hrady
Miejsce Čertovy hrady, znane z potężnych piaskowcowych głazów, znajduje się niecałe cztery km od centrum Dvoru Králové nad Labem, na północnym zboczu góry Záleský vrch. Z geologicznego punktu widzenia są to kredowe piaskowce z okresu cenomanu. Uskok zvičinski, przebiegający w tych miejscach, spowodował ruchy tutejszych piaskowców i w ten sposób doszło do powstania głazowiska. Tutejsze piaskowce mają bardzo zmienną ziarnistość, miejscami nawet typową dla zlepieńców. Dzięki geologicznej wyjątkowości miejsca, Čertovy hrady zostały w 1949 roku uznane za zabytek przyrody.
Romantycznie oddziałujące potężne formacje skalne, które otacza mieszany las z pojedynczymi starymi bukami, mogą wzbudzać u odwiedzających wrażenie pozostałości jakiegoś dawnego zamku, co prawdopodobnie kiedyś dało nazwę miejscu. Tak, jak z wieloma innym miejscami w Czechach, które sa w jakiś sposób wyjątkowe, z Čertovými hradami związane są ludowe legendy dotyczące ich powstania. Jedna z legend głosi, że czart chciał tu zbudować zamek, dlatego zwiózł na zbocze kamienie, które tu już zostały. Inna legenda wspomina pustelnika Iwana, któremu czarty przeszkadzały, kiedy się modlił. Pobożnemu mężczyźnie udało się wypędzić czarty, pozostała po nich tylko nazwa skał.
Z Čertových hradów podobno miał pochodzić jeden z kamieni węgielnych użytych przy budowie Teatru Narodowego w Pradze. Niektóre z tutejszych formacji skalnych mają tak doskonałe kształty, że trudno jest uwierzyć, iż jest to dzieło przyrody a nie ludzkich rąk. Dziwaczność kształtów poszczególnych skał zawsze przyciągała uwagę rzeźbiarzy i malarzy, którzy niejeden raz Čertových hradach znaleźli inspirację dla swoich dzieł. Dzisiaj Čertovy hrady są popularnym celem turystycznym w okolicach Dvoru Králové nad Labem.